Вестминстер (град)

округ и град во Лондон
(Пренасочено од Град Вестминстер)

Град Вестминстер (англ. City of Westminster) е околија (borough) во Лондон, Англија со статус на град. Се наоѓа западно од Сити и северно од реката Темза, и обликува дел од Потесен Лондон и најголем дел од лондонското централно подрачје.

Град Вестминстер
City of Westminster
Westminster
Прикажано во рамките на Голем Лондон
Географија
Статус Лондонска околија
Град (1540)
Површина
— Вкупна
Рангиран 346ти
21.48 km²
ОНС код 00BK
Административно седиште Викторија
Демографија
Население
— Вкупно (2006)
Густина
Рангиран 47ми (од 354)
231,900
10.796 / km²
Народност 73.2% белци
48.5% бели британци
3.7% ирци
21.0% сите други бели
8.9% јужноазици
7.4% афрокарипци
2.2% кинези
Политика
Управа Водач & Кабинет
Градоначалник Сов. Керолин Кин
Извршна Конзервативец
Парламентарци Карен Бак (Лаб.)
Марк Филд (Конз.)
Грб
Грб на лондонскиот околиски совет Westminster
Грб на лондонскиот околиски совет Westminster
Портал http://www.westminster.gov.uk/

Во градот спаѓа речиси сет лондонски Западен Крај и седиштето на владата на Обединетото Кралство, со Вестминстерската палата, Бакингемска палата, Вајтхол и Кралските Судови.

Во 1965 оваа околија била создадена од некогашниот региони Метрополска околија Св. Мерилебон, Метрополитенска околија Падингтон и помалиот Град Вестминстер. Покрива многу поголем простор од првичниот Вестминстер.

Демографија

уреди

Околијата брои 198,779 жители, но некои проценки велат 220,000. 73% од населението е бело, 4% црни Африканци 3% индици. 35% од домаќинствата го поседуваат станот во кои живеат.

Политика

уреди

Градот се дели на 20 кварта.Советот е составен од 48 Конзервативци и 12 Лабуристи.

Окрузи

уреди

Градот Вестминбстер ги покрива следниве окрузи сосема или делумно:

Знаменитости

уреди
 
Вестминстерската палата
Видете Список на туристички атракции во Град Вестминстер

Во Вестминстер се наоѓаат многу од лондонските атракции. Некои од нив се Бакингемската палата, Вестминстерската палата (Домови на Парламентот) и Големиот Бен и блиската Вестминстерска опатија.

Паркови и отворени места

уреди
Видете Вестминстерски паркови и отворени места

Овие се Грин Парк, Хајд Парк, Кензингтонски градини, Регентов Парк и Сент Џејмсес Парк,

 
Крикет теренот Лордс

Сообраќај

уреди

Мостови

уреди

Овие се Челзиски мост, Катедрален мост, Хангерфордски мост, Гросвенорски мост, Ламбетски мост, Воксалски мост, Ватерлуски мост и Вестминстерски мост.

Главни железнички станици

уреди

Овие се Черинг Крос, Мерилебон, Падингтон и Викторија.

Лондонско метро

уреди

Градот Весминстер го опслужуваат 27 метро станици, и 10 од 12 подземни линии (Источнолондонската линија и Ватерлу и Сити се исклучоци).

Универзитети

уреди

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди