Вестминстерски мост

Координати: 51°30′03″N 0°07′19″W / 51.50083° СГШ; 0.12194° ЗГД / 51.50083; -0.12194

Вестминстерскиот мост (англиски: Westminster Bridge) е мост кој се наоѓа во Лондон, на реката Темза, спојувајќи ги Вестминстер и Ламбет.

Westminster Bridge
River Thames and Westminster Bridge, London-17Aug2009.jpg
Вестминстерскиот мост, во позадина Вестминстерската палата
НосиМоторни возила
пешаци
ПреминуваТемза
МестоЛондон, Англија
Историја
Отворен1862
Местоположба

Денешниот мост бил изграден во 1862 година на местото на друг дрвен мост кој датирал од 1750 година[1]. Вестминстерскиот мост е еден од најстарите мостови во Лондон. Неговата должина изнсува 252 метри, а е широк 25,5 метри.

Во непосредна близина на мостот се наоѓа Вестминстерската палата.

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2010-05-28. Посетено на 2010-08-29.