Градиште (Коњско)

археолошко наоѓалиште во Коњско, Охридско

Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Коњско. Претставува населба од хеленистичко време.

Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°03′33″N 20°48′25″E / 41.05917° N; 20.80694° E / 41.05917; 20.80694Координати: 41°03′33″N 20°48′25″E / 41.05917° N; 20.80694° E / 41.05917; 20.80694
Основни податоци
Место Коњско
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

На околу 1,5 км северозападно од селото, а источно од хотелот „Метропол“ има доминантен висок рид со зарамнето плато на кое се забележуваат остатоци од тврдина.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.