Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ

српска историчарка на уметноста

Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ (22 февруари 1932 во Валево25 декември 1993 во Белград) — српска историчарка на уметноста и академик.[1]

Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ
BabicDjordjevicG.jpg
Родена Гордана Бабиќ-Ѓорѓевиќ
22 февруари 1932
Валево, Кралство Југославија
Починала 25 декември 1993(1993-12-25) (возр. 61)
Белград, СР Југославија
Занимање историчарка на уметноста

ЖивотописУреди

Таа била соавтор на книгата „Иконе“, каде што ги обработува средновековните икони од Македонија.

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). "Бабамов". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 110.