Голјак

планина во Македонија

Голјак — средновисока планина во Западна Македонија, којашто претставува најсеверна огранка на масивот Бигла. Планината има меридијански правец на протегање и на север е ограничена од течението на реката Треска, на запад со Бржданска Река, додека на југ постепено преминува во повисоката Илинска Планина. Највисока точка е Вели Врв со надморска височина од 1.535 м.

Голјак
Викиекспедиција во Копачка 134.jpg
Поглед кон планината над селото Јудово
Највисока точка
Надм. вис.1.535 м
Матичен врвВели Врв
Координати41°27′11″N 20°51′12″E / 41.45306° N; 20.85333° E / 41.45306; 20.85333Координати: 41°27′11″N 20°51′12″E / 41.45306° N; 20.85333° E / 41.45306; 20.85333
Географија
МестоМакедонија Македонија
ПокраинаЗападна Македонија

ПоврзаноУреди