Голем Диомид или Ратмановов Остров (руски: о́стров Ратма́нова, македонски: Ратманов Остров); Инупијатски: Imaqłiq) или „Утрешен Остров“ (поради Меѓународната датумска граница) — остров во склоп на Диомидовите острови во централниот дел на Беринговиот Проток. Островот е дел од чукотскиот регион дел од чукотскиот автономен округ во Русија.

Голем Диомид
Снимка од сателит, Голем Диомид прикажан лево, Мал Диомид прикажан на десно
Географија
МестоБерингово Море
Координати65°46′52″N 169°03′25″W / 65.78111° СГШ; 169.05694° ЗГД / 65.78111; -169.05694
Површина29 км2
Управување
Демографија
Население0
Поглед кон Голем Диомид од Мал Диомид
Голем Диомид (десно)

Географија

уреди

Островот Голем Диомид е сместен на 45 километри од југоисточно од ’ртот Дежњов на Чукотскиот полуостров и е најисточната точка на Русија. Островот има површина од околу 29 км2[1] Меѓународната датумска граница се наоѓа на 1,3 километри[2] источно од островот.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Diomede Islands“. Funk & Wagnalls New Encyclopedia. World Almanac Education Group. 2006. Архивирано од изворникот на 2009-03-26.
  2. Wikimapia