Голак (Тработивиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Градиште - Голак


Местоположба 41°53′15″N 22°49′00″E / 41.88750° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.88750; 22.81667
Основни податоци
Место Тработивиште
Општина Делчево
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште – Голак археолошко наоѓалиште во околината на местото Тработивиште кај градот Делчево. Претставува градиште од доцната антика.

На јужните падини на Голак, до изворите на реката Лошана се издига висок рид со зарамнето плато на кое има остатоци од темели. Во внатрешноста на градиштето може да се сретнат фрагментиод питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069