Говисумбер (покраина)

(Пренасочено од Говисумбер Провинција)

Говисумбер (Говьсүмбэр) е една од 21 покраини во Монголија. Покраината се наоѓа во центарот на земјата и главен град е Чоир.

Покраина Говисумбер
Говьсүмбэр аймаг
Знаме
Местоположба на Говисумбер
Главен градЧоир
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 5,540 км2 
Население
 •  проценка за  г. 12.625 
 •  Густина 2.28 жит/км2 

Административна поделба

уреди
 
Областите во Говисумбер
Областите во Говисумбер[1]
Област монголски Население (2002) Површина (км2) Густина (/км2) Население на центарот (2002)
Бајантал Баянтал 550 920 0.60 120
Шивегови Шивээговь 3500 868 4.03 1,800
Сумбер Сүмбэр 9,207 3768 2.44 7,588 *

* - Главниот град на покраината, Чоир

Наводи

уреди
  1. „Govisümber aimag official site“. Архивирано од изворникот на 2007-09-24. Посетено на 2008-10-24.