Чоир (монголски: Чойр) — град во Монголија и главен град на Говисумбер Провинцијата. Градот се наоѓа на исток од земјата.

Железничка станица во Чоир, Монголија

Население

уреди

Во 2002 во Чоир живееле 7,588 луѓе.[1] Во 1979 година Чоир имал 4.500 жители[2] додека во 2006 бројката пораснала до 7.800 [3].

Географија

уреди

Чоир се наоѓа во Чоирската Депресија, појас долг 150 км и 20 км широк.[4]

Стопанство

уреди

Чоир бил прогласен за слободна економска зона.[5] Градот има среднообезбеден затвор со 460 затвореници.[6]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Gobisümber aimag official site“. Архивирано од изворникот на 2007-09-24. Посетено на 2009-01-27.
  2. „Mongolia“. citypopulation.de. Посетено на 2007-07-24.
  3. Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [1] Архивирано на 25 октомври 2007 г.
  4. Denison Mines (December 2006). „Annual Information Form“ (PDF). стр. 62. Архивирано од изворникот (pdf) на 2007-09-28. Посетено на 2007-07-24.
  5. Hari D. Goyal, "A Development Perspective on Mongolia," Asian Survey 39:4 (July/August 1999), p. 634.
  6. „Siberian Team blesses Mongolia's prisoners“. Asian Outreach International. Архивирано од изворникот на 2007-09-14. Посетено на 2007-07-24.

46°21′38″N 108°21′54″E / 46.36056° СГШ; 108.36500° ИГД / 46.36056; 108.36500