Говедарникот (Негорци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Говедарникот


Местоположба 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694Координати: 41°11′20″N 22°28′37″E / 41.18889° СГШ; 22.47694° ИГД / 41.18889; 22.47694
Основни податоци
Место Негорци
Општина Гевгелија
Тип

 населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Говедарникотархеолошко наоѓалиште во гевгелиското село Негорци. Претставува населба од хеленистичкото и римското време. Во дворот на еден жител, при обработувањето на бавчата биле откриени темели од градби, а по површината имало делови од керамички садови. Сопственикот нашол бронзени белезици и монети кои со години ги има чувано.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 110. ISBN 9989649286.