Арапско Море

море
(Пренасочено од Арапското Море)

Арапско Море — големо море во северозападниот дел на Индискиот Океан, крај југозападните брегови на Азија. Се граничи со Арапскиот Полуостров на исток, Иран и Пакистан на север и Индија на запад. Излез на оваа море имаат Иран, ОАЕ, Оман, Јемен, Џибути, Сомалија, Индија и Пакистан. Плоштината на морето изнесува 3,86 милиони км2, со максимална длабочина од 5.803 м. Во Арапското Море се влeва реката Инд.

Арапско Море
Поглед на Арапско Море
Координати18°N 66°E / 18° СГШ; 66° ИГД / 18; 66
Најг. ширина2.400 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
3,862,000 км2 км2
Најг. длабочина4.652 м м

Граници

уреди

Според Меѓународната хидрографска организација, Арапското Море ги има следниве граници:[1]

На запад Источната граница на Аденскиот Залив [меридијанот на ’ртот Гвардафуј (Асир, 51°16' ИГД)].

На север. Линија што го поврзува ’ртот ел-Хад, источниот крај на Арабија (22°32' СГШ) со ’ртот Џивани (61°43' ИГД) на брегот на Пакистан.

На југ. Линија од крајната јужна точка на атолот Аду (Малдиви), до крајната источна точка на ’ртот Хафун (Африка, 10°26' СГШ).

На исток. Западната граница на Лакадивското Море [Линија што се протега од Садашивгад на западниот брег на Индија (14°48′N 74°07′E / 14.800° СГШ; 74.117° ИГД / 14.800; 74.117) до Корадив (13°42′N 72°10′E / 13.700° СГШ; 72.167° ИГД / 13.700; 72.167), а оттаму долж западната страна на Лакавискиот и Малдивскиот Архипелаг со најјужната точка на атолот Аду во Малдивите].

Поважни острови

уреди

Поголеми острови во Арапското Море се (по големина):

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Граници на океаните и морињата, III изд“ (PDF). Меѓународна хидрографска организација. 1953. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-08. Посетено на 7 февруари 2010. (англиски)