Вучитрнска тврдина

Вучитрнската тврдина е тврдина која се наоѓа во градот Вучитрн, Србија. Оваа тврдина била седиште на Ѓураг Бранковиќ (14271456), во времето кога тој бил овластен за територијата на Косово. Се смета дека тврдината била изградена во времето на цар Душан, но и уште порано, во римско време. По заземањето на тврдината од страна на Османлиите, тврдината била запуштена, но многу бргу истата станала седиште на административната управа и бегот. Кулите биле користени како магазини за житарници. Некогашната главна капија на тврдината била соѕидена, а наместо неа била изградена нова на источниот дел од тврдината.[1]

Вучитрнска тврдина
Податотека:Vojinovića Tower, Vučitrn, October 2011.jpg
Војиновића тврдина
Карта
Општи податоци
ГрадВучитрн
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)
 
Војиновиќ кула, вунатрешен двор