Волтер Хаузер Братејн

Валтер Хаузер Братејн (англиски: Walter Houser Brattain 10 февруари 1902, Амој, Кина - 13 октомври 1987, Сиетл, Вашингтон, САД) — американски научник.

Волтер Хаузер Братејн
Walter Houser Brattain
Brattain.jpg
Волтер Хаузер Братејн
Роден10 февруари 1902(1902-02-10)
Сјамен, Кина
Починал13 октомври 1987(1987-10-13) (возр. 85)
Сиетл, Вашингтон, САД
НационалностАмерикаско
ПолињаФизика, Електронско инженерство
УстановиКолеџ Витман
Лаборатории Бел
ОбразованиеКолеџ Витман
Универзитет на Орегон
Универзитет на Минесота
Докторски менторЏон Тејт
Познат потранзистор
Поважни наградимедал „Стјуард Балантин“ (1952)
Нобелова награда за физика (1956)

Неговите родители, кои биле Американци, го донеле во САД набрзо откако се родил. Откако се здобил со титулата доктор на филозофски науки од Универзитетот во Минесота, станал истражувач во лабораториите Бел во 1929 година. Со Џон Бардин и Вилијам Б. Шокли ја делел Нобеловата награда за физика во 1956 година за развојот на транзисторот и за истражувањето на својствата на полуспроводниците.

ПоврзаноУреди