Висар Вишка

македонски глумец

Висар Вишка (Гостивар, 17 јануари 1977) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, и режисер.

Висар Вишка
Роден 17 јануари 1977
Гостивар
Националност Албанец
Занимање глумец, режисер

Животопис уреди

Висар Вишка е роден на 17 јануари 1977 година во Гостивар. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во класата на Љубиша Георгиевски во 1999 година. Вработен е во Македонскиот народен театар од 2011 година. Во 2007 година бил советник на министерот за култура за кинотечна дејност, а повотрно бил советник на министерот за култура Асаф Адеми во 2018 година.[1]

Театрографија уреди

 • „Тој имаше два пиштола со црни и бели очи“ од Дарио Фо, р. Димитар Станковски, Театар на народности Албанска драма - Скопје, 1996;
 • Тој — „Чест“ од Васил Иљоски, р. Виолета Џолева, Драмски театар - Скопје, 1998;
 • Леарт — „Хамлет“ од Вилијам Шекспир, р. Владо Цветановски, Драмски театар - Скопје, 1998;
 • „Коските што доцна доаѓаат“ од Теки Дервиши со инспирација од романот „Палата од соништа“ на Исмаил Кадаре, р. Владимир Милчин, Театар на националностите, Театар на народности Албанска драма - Скопје, 1998;
 • „Тест, кореодрама“, р. Наташа Поплавска и Гордана Деан Поп Христова, МНТ, 1999;
 • „Играта“ од Една Мазија, р. Бујар Кума, Скена Опскуре, 1999;
 • „Тартиф“ од Жан Батист Молиер, Факултет за драмски уметности-Скопје и Театар на народности Албанска драма - Скопје, 1999;
 • „Лифтот од горе“ од Харолд Пинтер, Факултет за драмски уметности - Скопје и МНТ, 1999;
 • „Децата на Лилит“ од Маја Мицевска, р. Ѓорѓи Јолевски, Универзална сала - Скопје, 2000;
 • Платор — „Генти“, р. Сулејман Рушити, Театар на народности Албанска драма - Скопје, 2000;
 • Марк Антони, Ромео — „Плеј Шекспир“ од трагедиите на Шекспир, р. Љубиша Георгиевски, МНТ, 2000;
 • Курт — „Палатата на соништата“ од Исмаил Кадаре, р. Алтин Баша, копродукција на три национални театри од Приштина, Тирана и Скопје, 2002;
 • д-р Остенмарк — „Татко“ од Август Стриндберг, р. Слободан Унковски, Бајруш Мијаку, 2003;
 • Орас — „Училиште за дами“ од Жан Батист Молиер, р. Софија Ристевска, Театар на народности Албанска драма - Скопје, 2004;
 • „Фани доаѓа сама“ од Ресул Шабани, р. Адонис Филипи, Театар на народности Албанска драма - Скопје, 2005;
 • „Сина соба“ од Дејвид Хер, р. Висар Вишка, Театар на народности Албанска драма - Скопје и ОДА Театар Приштина, 2007;
 • Младичот — „Шехерезада – црна комедија во 1001 минута“ од Срѓан Јаниќијевиќ, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ и Виш продукција, 2011;
 • „Животот е сон“ од Педро де ла Барка Калдерон, р. Владо Цветановски, МНТ, 2012;
 • Џон Балтимор — „Вечната куќа“ од Јордан Плевнеш, р. Дејан Пројковски, МНТ, 2013;
 • Духовникот — „Силјан штркот шанца“ од Дејан Дуковски, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2016.

Филмографија уреди

 • „Жена без крилја“, Синеграф продакшнс (Канада и Албанија), 2000.
 • „Не заборавај ме/Unutma beni“, Канал Д (Турција), 2002;
 • „Имам право да знам“, Дрим фактори, 2003;
 • „Години самотија“, Дрим фактори, краткометражен филм, 2004;
 • Висар — „Боли ли?“, AKA FILM & Concordia Pictures (Македонија, Косово и Холандија), 2006;
 • Командант на КЛА — „Human Zoo“, р. Рие Расмусен, 2009;
 • Стево — „Бунило“, р. Даријан Пејовски, ТВ-филм 2009;
 • Американецот — „Ова не е американски филм“, р. Сашо Павловски, Мануфактура, 2011;
 • Генти — „Балкан Базар“, р. Едмонд Будина, Ера филм (Албанија) и Медиаплекс (Италија), 2011;
 • Лутвија Белмондо Мирга — „Шангај џипси“, р. Марко Набержник, Арс Медија (Словенија), 2012;
 • Алекс — „Мал дисконтинуитет во време/просторот“, р. Гоце Цветановски, 2013;
 • Смртта, Џони — „Човекот кој не сакаше да умре“, р. Гоце Цветановски, 2015;
 • Тахир Хабиби — „Белиот град“, р. Стивен Гаган, ТВ-филм, 2015;
 • „ДОДА: Животот и авантурите на Франц Барон Нопша“, р. Висар Вишка, документарен филм, 2016;
 • „Човекот кој не беше таму“, р. Гоце Цветановски, краткометражен филм, 2017;
 • „Долорес“, р. Радован Петровиќ, 2017;
 • Кареро — „Генерал“, р. Антун Врдољак, 2018;
 • Резарт — „Отворена врата“, р. Флоренс Папас, 2019.
Телевизиски серии
 • Салон Хармони“, МРТ, 1998;
 • Во светот на бајките“, 1999;
 • „Наше маало“, прва сезона, Потрага по заедничка основа, 1999;
 • Момчето — "Светот има осум страни", р. Томче Стојков, 2001;
 • Имам Хасан — „Филантропист“, р. Џон Стрикланд, 2010;
 • Полицаецот Виши — „Икс компани“, 2015;
 • Доку Закајев — „Легенди“, 2015;
 • Гент — „На терапија“, р. Вардан Тозија, 2017;
 • Јевгениј Иванов — "The trial of Christine Keeler", р. Адреа Харкин, 2019;
 • Најдени — "Убииците на мојот татко", р. Мирослав Лекиќ, 2020;
 • Јосип — "Jack Ryan", р. Јан Турнер, 2023.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди