Вилијам Леви

Вилијам Леви (шпански: William Levy) е кубански глумец и поранешен модел.

Вилијам Леви
Податотека:William Levy.png
Роден(а)Вилијам Леви Гутјерез
ЗанимањеГлумец, модел
Активен2002 - сè уште

ЖивотописУреди

Ран животУреди

Леви е роден на 29 август 1980 година во Хавана, Куба. Како најстар од трите деца, заедно со семејството емигрира во Мајами кога имал 14 години.[1]

КариераУреди

Негова прва појава во мексиканските теленовели е во 2007 година во теленовелата Страст на продуцентката Карла Естрада во продукциската куќа Televisa. Во оваа серија глуми заедно со Фернандо Колунга, Сузана Гонзалез, Себастијан Рули, Даниела Кастро, Алберто Естрела и др. Во 2008 година ја добива и првата главна улога во мексиканската серија Внимателно со ангелот, наспроти поранешната членка на музикалната група RBD, Мајте Перони.

ТеленовелиУреди

НаводиУреди