Вилија

река во Белорусија и Украина

Вилија (белоруски: Вілія, полски: Wilia) или Нерис (литвански: Neris) — река во Белорусија и Литванија, десна притока на Неман. Долга е вкупно 510 км.

Вилија
Neris river in Vilnius.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеНеман
Должина510 км
Особености на сливот
Нерис кај Зелениот мост во Вилнус
Спојот на Вилија и Нарач
Спојот на Неман и Нерис кај Каунас

Извира во Белорусија и тече низ земјата 276 км[1] и се нарекува Вилија, па продолжува во Литванија 235 км под името Нерис.

Нерис ја поврзува старата престолнина Кернаве со денешниот главен град Вилнус. Долж бреговите се наоѓаат гробници од стариот век. Кај селото Кармазинај, 25 км од Вилнус се расположени погребни могили со камења од митолошко значење и свет даб.

Сливно подрачјеУреди

Во БелорусијаУреди

Од вкупното сливно подрачје, 10.920 км2 ѝ припаѓаат на Белорусија .[1] Во Белурусија реката се нарекува Вилија. На неа се наоѓа Вилејското Езеро кај градот Вилејка. Ова е најголемото вештачко езеро во земјата и второ по големина, по приридното езеро Нарач.

Десни притокиУреди

Леви притокиУреди

 • Илија
 • Вуша
 • Ошмјанка

Во ЛитванијаУреди

Сливното подрачје на реката во Литванија изнесува 13.849 км2, каде таа се нарекува Нерис.[2]

ПритокиУреди

 • Вилња
 • Воке
 • Бражуоле
 • Дукшта
 • Мусе
 • Лаукиста
 • Ломена
 • Локис
 • Шешува
 • Сајде

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Main Geographic Characteristics of the Republic of Belarus. Main characteristics of the largest rivers of Belarus“. Land of Ancestors. Data of the Ministry of Natural Resources and Environmental Protection of the Republic of Belarus. 2011. Посетено на 27 September 2013.
 2. Мали притоки во потсливот на Нерис (литвански)

Надворешни врскиУреди

Координати: 54°54′01″N 23°52′27″E / 54.90028° СГШ; 23.87417° ИГД / 54.90028; 23.87417