Виклоу (грофовија)

Виклоу (ирски -Contae Chill Mhantáin, англиски -County Wicklow) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Има Површина од 2.024 км2 исе граничи со Ирското Море и грофовиите Калоу, Килдер, Вексфорд и Даблин.

Виклоу
Contae Chill Mhantáin
Грб на Виклоу
Гесло: Meanma Saor
Местоположба
center Виклоу на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Виклоу
Рег. табл.: WW
Површина: 2.024 км2
Население (2002) 114,676
Мреж. место: www.wicklow.ie
Еден од многуте водопади
Патот Sally Gap

Главен град е истоимениот Виклоу со 9.355 жители, но најголем град е Бреј со 31.901 жители.

Виклоу изобилува со прекрасни пејсажи.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди