Вексфорд (грофовија)

Вексфорд (ирски -Contae Loch Garman, англиски -County Wexford) е грофовија во покраината Ленстер во југоисточниот дел на Ирска. Има површина од 2.367 км2 и 163.527 жители.

Вексфорд
Contae Loch Garman
Местоположба
center Вексфорд на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Вексфорд
Рег. табл.: WX
Површина: 2.367 км2[2]
Население (2022) 163,527[1]
Мреж. место: www.wexford.ie

Главен град е истоимениот Вексфорд, кој бил основан од Викинзите кои го нарекле 'Waesfjord', што значи „каллив брод“. Грофовијата била основана во околу 1210[3] година.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 26 May 2023.
  2. „Stats Facts about your County – Wexford“. cso.ie. Central Statistics Office. Архивирано од изворникот на 14 November 2011. Area (Source: Ordnance Survey) / 236,685 Hectares
  3. „County Wexford – Topographical Dictionary of Ireland (1837)“. www.libraryireland.com. Архивирано од изворникот 22 June 2019. Посетено на 22 June 2019.

Надворешни врски

уреди