Даблин (грофовија)

Округот Даблин (ирски: -Contae Bhaile Átha Cliath, англиски -County Dublin ), е округ во провинцијата Ленстер во Ирска. Главниот град кој воедно е и главен град на Ирска е Даблин. Тој е и најголем град не само во Ирска туку и на целиот остров.

Даблин
Contae Bhaile Átha Cliath
Местоположба
center Даблин на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Даблин
Рег. табл.: D
Површина: 921 км2
Население (2006) 1,186,821
Поранешниот грб на Округот Даблин

Локална административна поделбаУреди

 
Карта на Округот Даблин

Округот Даблине поделен на 4 помали административни единици. Тие се:

  1. Даблин (1)
  2. Дан Лири—Ратдаун (2)
  3. Фингал (3) и
  4. Јужен Даблин(4)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди