Карлоу (грофовија)

Карлоу (ирски -Contae Cheatharlach, англиски -County Carlow) е грофовија во покраината Ленстер, сместена во јужниот исток на Ирска. Има население од 61,931 жители во 2022 г. Главен град град е Карлоу и се наоѓа на реката Бероу. Има население од 20.724 жители (2006). Грофовијата била основана во околу 1210[2] година.

Карлоу
Contae Cheatharlach
Грб на Карлоу
Местоположба
center Карлоу на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Карлоу
Рег. табл.: CW
Површина: 896 км²
Население (2022) 61,931[1]
Мреж. место: www.countycarlow.ie

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). 23 June 2022. Посетено на 23 May 2023.
  2. Ryan, John (22 June 2019). „The history and antiquities of the county of Carlow“. Dublin, R. M. Times [etc.] – преку Internet Archive.

Надворешни врски уреди

 
Кадедралната црква во главниот град Карлоу во кое е и седиштето на локалната католичка парохија

Координати: 52°40′N, 6°50′W