Вестерботен (округ)

Вестерботен (швед. Västerbottens län) е округ (län) на северот на Шведска. Се граничи со окрузите Вестернорланд, Јемтланд и Норботен, како и округот Нурлан во Норвешка и Ботнискиот Залив. Административен центар е градот Умео.

Вестерботен
Västerbottens län
Округ
Грб на ВестерботенЛого на Вестерботен
 
ЗемјаШведска
Админ. центарУмео
Управа
 • УправникКрис Хејстер
 • СоветОкружен совет на Вестерботен
Површина
 • Вкупна55.401 км2 (21,390 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно259.239
 • Густина4,7/км2 (12/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)55.534 милиони круни (2004)
БДП/жит218.000 круни
NUTSSE331

Покраини

уреди

Округот Вестерботен ја опфаќа покраината Вестерботен и делови од покраините Лапонија и Онгерманланд.

Управа

уреди

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Политика

уреди

Политичките работи ги води Окружниот совет на Вестерботен (Västerbotten Läns Landsting).

Општини

уреди
 

Наводи

уреди
  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски

уреди

64°20′41″N 18°18′51″E / 64.344665° СГШ; 18.314209° ИГД / 64.344665; 18.314209