Вера Звонарјова

Вера Игоревна Звонарева (руски: Вера Игоревна Звонарёва, 7 септември 1984 година) е професионална руска тенисерка, која од 12 октомври 2009 година го зазема осмото место на BTA рангот од најдобрите тенисерки на светот.[1] Звонарева во својата професионална кариера, која  трае од 2000 година има освоено девет BTA турнири и бронзен медал на Летните олимписки игри во 2008 година и го одиграла финалето на BTA првенство во 2008 година. Во конкуренцијата на женските парови, освоила пет ВТА турнири и на Отворено првенство на Америка 2006 година. Победила во пар со Натали Деши. Заедно со Боб Брајан го освои отвореното првенство на Америка во 2004 година, и Анди РамВимблонд 2006 година. во конкуренција со мешани парови. Заедно со националните тимови на Русија го освои Фед купот во 2004 година.

Приватен животУреди

Вера Игоревна Звонарева е роден на 7. Септември 1984 година. во Москва, како единствена ќерка на Игор и Наталија Звонареви. Тенис почнала да игра под влијание на нејзината мајка, која учествувала во Летните олимписки игри 1980.,  во играње хокеј на трева.[2] Никој во нејзиното семејство не играл тенис, освен неа. Звонарева била исклучително успешен играч во јуниорската конкуренција, и 2000 година. и во 2001 година. била добитник на престижниот јуниорски натпреварот Оранж боул.[3] Во своето слободно време сакала да ги чита делата на Михаил Булгаков, особено, романот Мајсторот и Маргарита. Љубител е на спортовите како одбојка, хокеј и фудбал, , и навива за клубот ЦСКА Москва.

Звонарова 2008 година учествувала во посебна програма за борба за рамноправност на жените, која била организирана од страна на УНЕСКО. Во мај 2009 година. признаена е како еден од промоторите на еднаквост помеѓу половите, заедно со Венера Вилијамс, Татјана Головин и Џенг Те.

Играње, стил и опремаУреди

Звонарева е играч со основна линија, што добро се снаоѓа на сите површини.[4] Нејзиниот омилен турнир  Првенство Кремља во својот роден град Москва.[5] Во моментов нејзин тренер е Самуил Самик. Звонарева носи опрема брендови [6] и користи рекет бренд .

Статистика кариераУреди

Гренд-слем финале поединечно (0-2)Уреди

Резултат Години Турнир Подлога Противник во финалето Како резултат на тоа, во финалето
Изгубила 2010 Вимблдон Трева   Серена Вилијамс 3-6, 2-6

Гренд слем финале во парови (2-1)Уреди

Резултат Години Турнир Подлога Ваквата програма Противник Резултат
Победа 2006 година Отворено тениско првенство на САД Запек   Натали Деши   Динара Сафина
  Катарина Среботник
7-6(5), 7-5
Изгубила 2010 Вимблдон Трева   Елена Веснина   Ванија Кралот
  Jaroslava Shvedova
6-7(6), 2-6

Гренд-слем финале мешани парови (2)Уреди

Резултат Години Турнир Подлога Ваквата програма Противник Резултат
Победа 2004 година Отворено тениско првенство на САД Запек   Боб Брајан   Алиша Molik
  Тод Woodbridge Средно Училиште Засилувачи
6-3, 6-4
Победа 2006 година Вимблдон Трева   Енди RAM меморија   Venus Williams
  Боб Брајан
6-3, 6-2

Олимписки медали одделно (1)Уреди

Резултат Години Турнир Подлога Противник Резултат
Бронза 2008 година   Пекинг Запек   Lee 6-0, 7-5

Финалето на ВТА одделно (1)Уреди

Резултат Години Турнир Подлога Противник Резултат
Изгубила 2008 година   Доха Запек   Venus Williams 7-6(5), 0-6, 2-6

ВТА финалето поединечно (27)Уреди

Легенда: Пред 2009 Година. Легенда: 2009.
Гренд-слем (0-2)
Последната сезона (0-1 носители)
категорија (0-4) Задолжително Премиерот (1-1)
категорија (0-2) Премиерот 5 (0-1 носители)
категорија (6-1) Премиерот (1-1)
(1-4) Меѓународни (2-0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противница Резултат
Пораз 1. 08-07-02   Палермо Шљака   Маријана Дијаз Олива 7–6(6), 1–6, 3–6
Победа 1. 04-05-03   Бол Шљака   Кончита Мартинез Гранадос 6–1, 6–3
Победа 2. 21-02-04   Мемфис Тврда   Лиса Рејмонд 4–6, 6–4, 7–5
Пораз 2. 16-08-04   Синсинати Тврда   Линдси Давенпорт 3–6, 2–6
Пораз 3. 25-10-04   Филаделфија Тврда   Амели Моресмо 6–3, 2–6, 2–6
Победа 3. 19-02-05   Мемфис Тврда   Меган Шонеси 7–6(3), 6–2
Пораз 4. 07-01-06 врска=Нови_Зеланд|алт=Нови Зеланд|граничник|23x23пкс Окланд Тврда   Марион Бартоли 2–6, 2–6
Победа 4. 18-06-06 врска=Уједињено_Краљевство|алт=Уједињено Краљевство|граничник|23x23пкс Бирмингем Трава   Џамеа Џексон 7–6(12), 7–5(5)
Победа 5. 23-07-06   Синсинати Тврда   Катарина Среботник 6–2, 6–4
Пораз 5. 06-01-07 врска=Нови_Зеланд|алт=Нови Зеланд|граничник|23x23пкс Окланд Тврда врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Јелена Јанковић 6(9)–7, 7–5, 3–6
Пораз 6. 11-01-08   Хобарт Тврда врска=Грчка|алт=Грчка|граничник|23x23пкс Елени Данилиду предат меч
Пораз 7. 24-02-08   Доха Тврда   Марија Шарапова 1–6, 6–2, 0–6
Пораз 8. 20-04-08   Чарлстон Шљака   Серена Вилијамс 4–6, 6–3, 3–6
Победа 6. 04-05-08 врска=Чешка|алт=Чешка|граничник|23x23пкс Праг Шљака врска=Белорусија|алт=Белорусија|граничник|23x23пкс Викторија Азаренка 7–6(2), 6–2
Победа 7. 21-09-08   Гуангџоу Тврда   Пенг Шуај 6(4)–7, 6–0, 6–2
Пораз 9. 12-10-08   Москва Тепих врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Јелена Јанковић 2–6, 4–6
Пораз 10. 26-10-08 врска=Австрија|алт=Австрија|граничник|23x23пкс Линц Тврда врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Ана Ивановић 2–6, 1–6
Пораз 11. 09-11-08   Доха Тврда   Винус Вилијамс 7–6(5), 0–6, 2–6
Победа 8. 15-02-09 врска=Тајланд|алт=Тајланд|граничник|23x23пкс Патаја Тврда врска=Индија|алт=Индија|граничник|23x23пкс Сања Мирза 7–5, 6–1
Победа 9. 22-03-09   Индијан Велс Тврда врска=Србија|алт=Србија|граничник|23x23пкс Ана Ивановић 7–6(5), 6–2
Победа 10. 14. февруари 2010. врска=Тајланд|алт=Тајланд|граничник|23x23пкс Патаја (2) Тврда врска=Тајланд|алт=Тајланд|граничник|23x23пкс Тамарин Танасугарн 6–4, 6–4
Пораз 12. 18. април 2010.   Чарлстон Шљака   Саманта Стосур 6–0, 6–3
Пораз 13. 3. јул 2010. врска=Уједињено_Краљевство|алт=Уједињено Краљевство|граничник|23x23пкс Вимблдон Трава   Серена Вилијамс 6–3, 6–2
Пораз 14. 23. август 2010.   Монтреал Тврда   Каролина Возњацки 6–3, 6–2
Пораз 15. 11. септембар 2010.   Отворено првенство САД Тврда   Ким Клајстерс 6–2, 6–1
Пораз 16. 11. октобар 2010.   Пекинг Тврда   Каролина Возњацки 6–3, 3–6, 6–3
Победа 11. 26. февруари 2011.   Доха Тврда   Каролина Возњацки 6-4, 6-4

BTA финалето во парови (10)Уреди

Легенда: Пред 2009 Година. Легенда: 2009.
Гренд-слем (1/0)
Последната сезона (0/0)
категорија (2/1) Задолжително Премиерот (1/0)
категорија (0/3) Премиерот 5 (0/0)
категорија (0/1) Премиерот (0/0)
(1/0) Меѓународни (0/0)
Исход # Датум Турнир Подлога Партнерка Противнице Резултат
Пораз 1. 05-10-03   Москва Тепих   Анастасија Мискина   Нађа Петрова
  Меган Шонеси
3–6, 4–6
Пораз 2. 16-02-04   Мемфис Тврда   Марија Шарапова врска=Шведска|алт=Шведска|граничник|23x23пкс Оса Свенсон
  Мајлен Ту
4–6, 6(0)–7
Победа 1. 10-10-04   Москва Тепих   Анастасија Мискина   Вирхинија Руано Паскуал
  Паола Суарез
6–3, 4–6, 6–2
Победа 2. 02-05-05 врска=Германија|алт=Германија|граничник|23x23пкс Берлин Тепих   Јелена Лиховцева врска=Зимбабве|алт=Зимбабве|граничник|23x23пкс Кара Блек
врска=Јужноафричка_Република|алт=Јужноафричка Република|граничник|23x23пкс Лизел Хубер
4–6, 6–4, 6–3
Пораз 3. 18-06-05 врска=Уједињено_Краљевство|алт=Уједињено Краљевство|граничник|23x23пкс Истборн Трава   Јелена Лиховцева   Лиса Рејмонд
  Рене Стабс
3–6, 5–7
Пораз 4. 25-07-05   Станфорд Тврда   Јелена Лиховцева врска=Зимбабве|алт=Зимбабве|граничник|23x23пкс Кара Блек
  Рене Стабс
3–6, 5–7
Победа 3. 02-01-06 врска=Нови_Зеланд|алт=Нови Зеланд|граничник|23x23пкс Окланд Тврда   Јелена Лиховцева   Емили Луа
врска=Чешка|алт=Чешка|граничник|23x23пкс Барбора Стрицова
6–3, 6–4
Победа 4. 28-08-06   Њујорк Тврда   Натали Деши   Динара Сафина
  Катарина Среботник
7–6(5), 7–5
Пораз 5. 20-07-08   Станфорд Тврда   Јелена Веснина врска=Зимбабве|алт=Зимбабве|граничник|23x23пкс Кара Блек
  Лизел Хубер
4–6, 3–6
Победа 5. 21-03-09   Индијан Велс Тврда врска=Белорусија|алт=Белорусија|граничник|23x23пкс Викторија Азаренка   Жизела Дулко
  Шахар Пер
6–4, 3–6, [10–5]

Во финалето на Фед купот (1)Уреди

Исход Датум Локација Подлога Победнице Финалисткиње Резултат
Победа 2728. новембар 2004.   Москва Тепих врска=|алт=|граничник|23x23пкс Предлошка:Застава
  Вера Звонарјова
  Светлана Кузњецова
  Јелена Лиховцева
  Анастасија Мискина
врска=|алт=|граничник|23x23пкс Предлошка:Застава
  Марион Бартоли
  Татјана Головин
  Натали Деши
  Емили Луа
3:2

Сместување во ВТА списокот на крајот на сезонатаУреди

Години 2000 година 2001 година 2002 година 2003 година 2004 година 2005 година 2006 година 2007 година 2008 година 2009 година 2010 2011
Сместување 357 врска=|алт=Раст|11x11пкс 371 врска=|алт=Раст|11x11пкс 45 врска=|алт=Раст|11x11пкс 13 врска=|алт=Раст|11x11пкс 11 врска=|алт=Пад|11x11пкс 42 врска=|алт=Раст|11x11пкс 24 врска=|алт=Раст|11x11пкс 23 врска=|алт=Раст|11x11пкс 7 врска=|алт=Пад|11x11пкс 9 врска=|алт=Раст|11x11пкс 2 врска=|алт=Пад|11x11пкс 7

ИзвориУреди

  1. Sony Ericsson WTA Tour | Players | Stats | Vera Zvonareva
  2. Звонарёва, Вера Игоревна — Википедия
  3. Sony Ericsson WTA Tour | Players | Info (Awards) | Vera Zvonareva
  4. Sony Ericsson WTA Tour | Players | Info (Biography) | Vera Zvonareva
  5. „Vera Zvonareva – Biography“. Архивирано од изворникот на 2009-08-30. Посетено на 2018-09-07.
  6. Sony Ericsson WTA Tour | Players | Info | Vera Zvonareva

 надворешни врскиУреди

(Англиски)(англиски)

  • Вера Zvonareva на мрежната страница на женското тениско Здружение (англиски)(англиски)
  • Вера Zvonareva на мрежната страница на Меѓународни тениски Федерација (англиски)(англиски)
  • Вера Zvonareva Архивирано на 30 септември 2007 г. на мрежната страница Фед купот (англиски)(англиски)