Вајгач (руски: Вайга́ч; ненецки: Хэбиди) — остров во Северноледениот Океан помеѓу Печорското и Карското Море.

Вајгач
Вайга́ч
Хэбиди
Vaygach Island mk.svg
Вајгач и Нова Земја
Географија
МестоСеверноледен Океан
Координати69°59′49″N 59°34′44″E / 69.99694° СГШ; 59.57889° ИГД / 69.99694; 59.57889Координати: 69°59′49″N 59°34′44″E / 69.99694° СГШ; 59.57889° ИГД / 69.99694; 59.57889
Површина3.383 км2
Должина100 км
Ширина45 км
Највисоко издигнување170 м
Највисока котаБолванскаја
Управување
Русија
ОбластАрхангелска
ОкругНенецки автономен

Одделен е од Југорскиот Полуостров на копното со Југорскиот Теснец, и од Нова Земја протокот Карска Врата. Островот административно влегува во состав на Ненецкиот автономен округ во состав на Архангелската област, Русија.

  • Површина: 3.383 км2
  • Должина: ~ 100 м
  • Ширина: до 45 км
  • Прос. температура: -20 °C (февруари), 5 °C (јуни)
  • Највиска точка: 170 м

Островот геолошки се состои претежно од агрилитни шкрилци, песочник и варовник. Има многу реки, долги по 20-40 км, мочуришта и помали езера. Во пределите преовладува тундрата, а долж подолгата страна се издигаат мали карпести сртови, наместа со ниски карпести возивишенија. На карпите често се забележува мраз, кој е веројатно морски, а не леднички. Денес е населено само местото Варнек (106 жители).[1]

Флора и фаунаУреди

Вајгач изобилува со треви, мовови и арктички ветни растенија. Нема дрвја, освен по некоја џуџеста врба. Повремено се забележуваат лисици и леминзи. Многу позастапени се птиците, како што се of патките и блатните кокошки по мочуриштата и езерата.

Природен резерватУреди

Во 2007 г, Светскиот фонд за природа (WWF) и владата на Русија одвоиле дел од островот како природен резерват.[2] Водите околу островот се живеалиште на разни морски животни како моржови, фоки и загрозени китови.

ЕтнографијаУреди

Сè до XIX век, островот претставувал важно светилиште за домородните Ненци и на него стоела култна статуетка на бог со повеќе глави, обоена со крв од свети животни, претежно од ирваси. На него имало жртени клади од пловно дрво, еленски рогови и черепи од мечки и елени. И покрај тоа што денес се православни, Ненците сè уште негуваат вакви суеверни верувања.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. ТВ „Култура“ (руски)
  2. „New Nature Reserve For The Russian Arctic“. ScienceDaily. Светски фонд за природа. 6 јули 2007. Посетено на 29 април 2008.[мртва врска]

Надворешни врскиУреди