Василиј Андреевич Тропинин (руски: Васи́лий Андре́евич Тропи́нин; 30 март [ст. ст. 19 март] 1776 – 16 мај [ст. ст. 4 мај] 1857) бил руски романтичар. Голем дел од неговиот живот поминал како кмет. Не ја достигнал својата слобода сè додека не наполнил повеќе од четириесет години. Три негови поважни дела се портретот на Александар Пушкин и сликите наречени Везачка чипка и Везелка од злато.

Василиј Тропинин
Автопортрет
Роден(а)Василиј Андреевич Тропинин
30 март 1776(1776-03-30)
Село Корпово, во близина на Новгород, Руска Империја
Починал(а)16 мај 1857(1857-05-16) (возр. 81)
Москва, Руска Империја
ПочивалиштеГробишта Ваганково, Москва
НационалностРусин
Познат(а) побоење, цртање
Правецромантизам

Биографија

уреди
 
Слика од 1823 година

Василиј е роден во селото Корпово во Новгород и потоа е преселен во Морков. Наскоро тој бил испратен во Санкт Петербург да студира трговија. Наместо да учи за тоа што се запишал, Тропинин тајно присуствувал на бесплатни часови за цртање во Царската академија на уметностите .

Во 1799 година, неговиот сопственик му дозволил на Тропинин да студира на Академијата како студент кој може да присуствува на часовите но без да добие диплома (Посторони ученик). Тој земал часови од С.С. Шукин и бил поддржан од претседателот на Академијата Александар Сергеевич Строганов. Во 1804 година, делото на Тропинин, Момче што тагува за мртва птица, било изложено на изложбата на Академијата и било забележано од руската царица во тоа време (најверојатно царицата Марија Феодоровна).

Во зората на неговиот успех, грофот Морков го повикал Тропинин од Санкт Петербург во неговиот украински имот Кукавка. Тропинин бил вработен како слаткар . Наскоро сопственикот се предомислил и му дал задолжение на Тропинин да ги копира делата на европски и руски сликари и да изработи портрети на семејството Моркови . Тропинин ја насликал и локалната црква. Тропинин поминал дваесетина години од својот живот во Украина, а многу од неговите дела од тоа време биле слики од украинскиот народ и од украинската земја.[1]

Најзначајни дела од тој период се Портрет на А.И. Тропинина, сопругата на уметникот (1809), портрет на Арсениј Тропинин, син на уметникот (околу 1818 година), портрет на писателот и историчар Н.М. Карамзин (1818).

Академик

уреди

Во 1823 година на 47-годишна возраст Тропинин конечно станал слободен човек и се преселил во Москва. Истата година тој ги претставил своите слики Создавачот на чипка, Просјакот и Портретот на уметникот Скотников на Царската академија на уметностите и добил официјален сертификат за сликар (Свободниј Кудожник). Во 1824 година бил избран за академик.

Во 1843 година бил избран за почесен член на Московското уметничко друштво . Починал во 1857 година и бил закопан на гробиштата Ваганково . За време на неговиот живот, Тропинин насликал повеќе од 3.000 портрети.

Во 1969 година во Москва е отворен музејот Тропинин [2] .

Дела

уреди

Наводи

уреди
  1. Oles Pasichny. National Art Museum of Ukraine Welcome to Ukraine
  2. „About The Tropinin Museum in Moscow [En]“. Архивирано од изворникот на 2022-02-26. Посетено на 2021-02-14.

Надворешни врски

уреди