Варвара (Дихово)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Варвараархеолошко наоѓалиште во битолското село Дихово. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на источната периферија на селото, во месноста Лековита Вода — каде се откриени камени плочи од гробни конструкции, а најдени се и крстови од камен.[1]

Варвара
археолошко наоѓалиште
Варвара is located in Македонија
Варвара
Местоположба на Варвара во Македонија
Местоположба 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083° N; 21.26389° E / 41.05083; 21.26389Координати: 41°3′3″N 21°15′50″E / 41.05083° N; 21.26389° E / 41.05083; 21.26389
Основни податоци
Место Дихово
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069