Ванчо Тарабунов (р. 24 февруари 1951 година во Радовиш) — македонски пејач на народни песни. Негов син е познатиот пејач Александар Тарабунов.

Ванчо Тарабунов
Роден(а)24 февруари 1951(1951-02-24)(73 г.)
Радовиш, Македонија Македонија
ПотеклоМакедонија Македонија
Жанровинародна музика, поп-фолк музика
Занимањапејач
Период на активност1970 - сè уште

Животопис

уреди

Ванчо Тарабунов е роден на 24 февруари 1951 во Радовиш, пејач на народни песни. Негови попознати песни се: Жени се Радо, Македонски крвопис, Дедовино, Земјо Делчева, Ела си Лене, Барам прошка. Тој е чест учесник и на фестивалите: "Гоце Фест", "Фолк Фест Валандово", "Тумба Фест" и други. Долги години работеше како радио новинар, уредник и водител на народна популарна музика во Македонската радио телевизија.

Награди

уреди
  • Награда на "Гоце Фест" за песната "Дедовино" (1990)
  • Награда на "Тумба Фест" за истоимената песна (1997)
  • Втора награда на "Гоце Фест" за песната "Срам ни перде да се нема" (2005)
  • Прва награда на "Гоце Фест" за песната "Што е мое пак ке биде мое" (2010)
  • Награда за животно дело на Фестивалот "Цветници" (2016)
  • Награда за животно дело на Фестивалот "Тумба Фест" (2020)

Надворешни врски

уреди