Ванкендорф (германски: Wankendorf) — поранешна општинска заедница во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Ванкендорф. Во јануари 2008 година била споена со општинската заедница Бокхорст за да ја создадат општинската заедница Бокхорст-Ванкендорф.

Грб на Ванкендорф

Општинската заедница Ванкендорф се состои од следниве општини:

  1. Белау
  2. Рувинкел
  3. Штолпе
  4. Ванкендорф

Координати: 54°07′01″ N; 10°12′29″ E / 54.117° СГШ; 10.208° ИГД / 54.117; 10.208