Валвејк (холандски: Waalwijk) — град и општина во јужниот дел на Холандија, во покраината Северен Брабант. Градот се наоѓа близу автопатите А59 и Н261. Селата Капели, Врејхуве-Капеле, Спранг (поранешната општина Спранг-Капеле) и Васпик заедно со градот Валвејк ја создаваат општината Валвејк. Градот има старо градско јадро, кое неодамна било обновено.

Валвејк
Општина
Плоштадот во Валвејк со Градското собрание и црква
Плоштадот во Валвејк со Градското собрание и црква
Знаме на Валвејк
Знаме
Грб на Валвејк
Грб
Highlighted position of Waalwijk in a municipal map of North Brabant
Местоположба во Северен Брабант
Координати: 51°41′N 5°4′E / 51.683° СГШ; 5.067° ИГД / 51.683; 5.067Координати: 51°41′N 5°4′E / 51.683° СГШ; 5.067° ИГД / 51.683; 5.067
ДржаваХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникНол Клејнгелд (PvdA)
Површина[2]
 • Вкупна67,65 км2 (2,612 ми2)
 • Земјишна64,59 км2 (2,494 ми2)
 • Вода3,06 км2 (118 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000020000002 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно47.551
 • Густина736/км2 (1,910/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број5140–5146, 5160–5165
Повикувачки број0416
Мреж. местоwaalwijk.nl
Холандска топографска карта на Валвејк, јули 2013

Населени местаУреди

  • Капеле
  • Вријхуве-Капеле
  • Спранг
  • Валвејк
  • Васпик

Град ВалвејкУреди

Валвејк е град во покраината Северен Брабант, кој се наоѓа помеѓу Тилбург и Хертогенбос. Валвејк бил познат по неговите чевлари.

Добил градски права во 1303 година. Професионалната фудбалска екипа РКЦ Валвејк игра во градот.

Валвејк е исто така познат по настанот „80 van de langstraat“, кој се одржува секој септември, на кој илјадници луѓе пешачат 80 километри низ сите градови во областа Лангстрат.

ГалеријаУреди

Познати луѓеУреди

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Холандија

Збратимени градовиУреди

Валвејк е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Drs. A.M.P. Kleijngeld“ (холандски). Gemeente Waalwijk. конс. 7 јуни 2014. 
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. конс. 12 мартѕ 2014. 
  3. „Postcodetool for 5141PA“. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. конс. 7 јуни 2014. 
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. конс. 27 октомври 2017. 

Надворешни врскиУреди