Буника (род)

род на растенија
Буника
Henbane1.JPG
Црна буника (Hyoscyamus niger)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Ред: Зрнцовидни
Семејство: Зрнци
Род: Буника
L.[1]
Видови

11

Буника (науч. Hyoscyamus) — мал род на цветни растенија од семејството зрнци (Solanaceae) со вкупно 11 вида. Сите се токсични.

Некои видовиУреди

Отровната црна буника или само „буника“ (Hyoscyamus niger) има лепливи листови, непријатен мирис и трубести зелено-жолти цветови. Од неа се добива материјата хиосциамин.

НаводиУреди

  1. „Род буника (Hyoscyamus L.)“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. 2009-09-01. Посетено на 2010-04-29. (англиски)
  2. „Записи за видовите од родот буника (Hyoscyamus)“. GRIN. Министерство за земјоделство на САД. Посетено на 2010-04-29. (англиски)

Надворешни врскиУреди