Бузау (округ)


Бузау (романски: Judeţul Buzău) е округ во Романија, сместен во средишниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Бузау, а значаен е и градот Рамнику Сарат.

Округ Бузау
Buzău
Грб
Местоположба на округот Бузау во Романија
 
Покраина Мунтенија
Седиште Бузау
Население 496.214 (2002)
Површина 6.103 km2
Густина на населеност 81/km2
ISO 3166-2 шифра RO-BZ
Мрежно место www.cj.ro

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

 
Кампот на скулптурите Магура

Округот Бузау е копнен округ во Романија. Окружен е:

РелјефУреди

Округот се наоѓа во Влашка, поточно во нејзината јужна област Мунтенија. Во округот рече реката Бузау, по кого округот го добил името. Во северната третина, округот се карактеризира со планински релјеф, каде што се простираат Карпатите. Средишниот дел е богато и плодно подрачје, коешто е густо населено и кон југ постепено преоѓа во Влашката низина.

ДемографијаУреди

Округот спаѓа во групата на окрузи во Романија во кои претежно живее романско население. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 98% од населението во округот, а од останатите најбројни се Ромите.

Надворешни врскиУреди