Брце (Сиричино)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Брце

Карта

Местоположба 42°0′52″N 21°05′23″E / 42.01444° СГШ; 21.08972° ИГД / 42.01444; 21.08972
Основни податоци
Место Сиричино
Општина Јегуновце
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брце (познато и како Царичино) — некропола од доцноантичкото време, која се наоѓа непосредно до тетовското село Сиричино. Наоѓалиштето лежи источно од селото, во непосредна близина на селското училиште, каде се откриени гробови градени од камени плочи и питоси.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и и зградбата на 110 KV ДВ „ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“. ЕСМ. Архивирано од изворникот на 2010-10-24. Посетено на 2010-11-04.