Отвори го главното мени

Брзо лизгање на кратки патеки на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за жени

Брзо лизгање на кратки патеки на
Зимските олимписки ирги 2010
Short track speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање на кратки патеки во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржаа на 20 февруари. Со почеток во 17:45 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток во 19:51 финалната трка.[1]

Олимписка првенка стана Џу Јанг од Кина.

РекордиУреди

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Џу Јанг   Ли Еун Бјул   Парк Сунг Хи

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди