Боцешт (романски: Boţeşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 1.345 жители.

Боцешт
општина
Дрвена црква во Боцешт
Дрвена црква во Боцешт
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.345
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Наводи уреди