Босанско Грахово (српски, хрватски, босански: Bosansko Grahovo, Босанско Грахово) — град во Босна и Херцеговина, дел од Кантон 10, кој пак е дел од Федерацијата Босна и Херцеговина. Босанско Грахово е центар на истоимената општина. Градот се наоѓа во близина на границата со Хрватска.

Босанско Грахово
Босанско Грахово, Bosansko Grahovo
град
Босанско Грахово
Босанско Грахово
ДржаваБосна и Херцеговина
КантонКантон 10
Управа
 • Општински претседателУрош Макиќ
Површина
 • Вкупна780 км2 (300 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно3.091
 • Густина4/км2 (10/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 34
Мреж. местоhttp://www.bosanskograhovo.ba

Демографија

уреди

Според пописот од 1971 година, општината Босанско Грахово имало население од 10,565, меѓу кои:

 • 10,110 Срби (95.69%)
 • 364 Хрвати (3.44%)
 • 14 Бошњаци (0.13%)
 • 37 Југословени (0.35%)
 • 40 др (0.37%)

Според пописот од 1981 година, општината имала население од 9,032 жители, од кои:

 • 7,739 Срби (85.68%)
 • 264 Хрвати (2.92%)
 • 5 Бошњаци (0.05%)
 • 952 Југословени (10.54%)
 • 72 други (0.79%)

Според пописот од 1991 година општината имала население од 8,311 жители, од кои:

 • 7,888 Срби (94.91%)
 • 226 Хрвати (2.71%)
 • 12 Бошњаци (0.14%)
 • 135 Југословени (1.62%)
 • 50 други (0.60%)

Според пописот од 2013 година, општината имала население од 2,449, од кои:

 • 2,028 Срби (82.8%)
 • 393 Хрвати (16%)
 • 6 Бошњаци (0.2%)
 • 22 други (0.9%)

Населени места

уреди

БастасиБосанско ГраховоЦрнацЦрн ЛугДолно ПеуљеДолни КазанциДолни ТишковацДулерГорно ПеуљеГорни КазанциГрковциИсјекЈаругаКесиќиКоритаЛукаМалешевциМало ТичевоМаринковциМрачајНуглашицаОбљајПеченциПеќиПреодацПржинеРадловиќиРесановциСтожиштаУгарциУништаВелико ТичевоВидовиќиЗасеокЗебе.

Позначајни личности

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди