Боро Чаушев

македонски партизан и генерал-мајор на милицијата на НР Македонија
(Пренасочено од Боро Чаушев - Странџата)

Боро Чаушев (6 ноември 1917 - 22 февруари 2001) — македонски партизан, комунист и генерал-мајор на милицијата на НР Македонија.

Боро Чаушев
Роден 17 септември 1917
Неготино
денес Македонија Македонија
Починал 22 февруари 2001(2001-02-22) (возр. 83)
Скопје
НР Македонија СР Македонија

Животопис уреди

Пред војната бил работиник во железница. Станал член на КПЈ во 1940 година, а во војната се вклучил во 1941 година, како партизан во партизанскиот одред „Добри Даскалов“. Во војната бил политички комесар на Народноослободителниот баталјон „Страшо Пинџур“, кој делувал во рамките на Втората македонска ударна бригада. Од 17 до 30 септември бил политички комесар на Четиринаесеттата македонска ударна бригада,[1] а подоцна бил и дивизиски политички комесар на педесеттата и четириесет и осмата дивизија.[2]

Од 1950 година бил командант на милицијата на НР Македонија, секретар за внатрешни работи на Македонија, член на републичкиот Извршен совет, а извршувал и други функции.

Бил избран за републички и сојузен пратеник. Исто така бил и командант на Главниот штаб за народна одбрана на Социјалистичка Република Македонија.

Одликуван бил со Орден на братството и единството со златен венец, Орден на заслуги за народот со златна ѕвезда.

Наводи уреди

  1. „Вестник Офицер, бр. 7, 2011, стр. 9“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-27. Посетено на 2018-01-21.
  2. Боро Митровски, Петнаести (македонски) ударни корпус НОВJ, Београд, 1983, стр. 283

Литература уреди

  • Војна енциклопедија 2 (Брдо - Фоа) (друго. изд.). Београд. 1971. стр. 238.