Богдан Богдановиќ (кошаркар)

српски кошаркар

Богдан Богдановиќ (српски: Богдан Богдановић, роден на 18 август 1992 во Белград) — српски кошаркар кој настапува за Атланта Хокс во НБА лигата и за српската репрезентација.

Богдан Богдановиќ
Богдановиќ во 2021
Богдановиќ во 2021
Позицијабек, крило
Висина1,98 м
Тежина93 кг
ЛигаНБА
ЕкипаАтланта Атланта Хокс
Број13
Роден18 август 1992.(1992-08-18)(31 г.)
Белград, Србија
НационалностСрбија Србија
Драфт2014 / Рунда: 1 / Пик: 27-ми overall
Избран од Финикс Финикс Санс
Проф. кариера2010–
Клубови
2010–2014Партизан Партизан
2014–2017Фенербахче Фенербахче
2017–2020Сакраменто Сакраменто Кингс
2020-Атланта Атланта Хокс
Репрезентација
2012-Србија Србија

Најчесто игра на позицијата бек или ниско крило, и бил селектиран од страна на Феникс Санс како 27 пик на НБА драфтот во 2014 година, но потоа бил трејдуван во Сакраменто Кингс во во текот на драфот во 2016 година. Богдановиќ бил избран во најдобрата петорка на Евролигата во сезоната 2016–17 година.

Наводи уреди