Бованско Езеро

  Бованско Езеро е езеро што се наоѓа на Сокобањска Моравица во близина на Бован помеѓу Сокобања и Алексинац. Езерото е вештачка акумулација создадена со изградба на брана во 1978 година, во системот на регулација на сливот на Морава и хидроцентралата „Ѓердап“ со задача да ги чува наносите на ридско-планинските реки, а истовремено да акумулира големи количини вода.

Бованско Езеро
Бованско Езеро - Бованско Езеро
Бованско Езеро
Вид вештачко езеро
Земји во сливот  Србија
Најг. ширина 0,5
Најг. длабочина 50

Езерото е оддалечено 14 километри од Алексинац, а 9 од Сокобања и се наоѓа на регионалниот пат Алексинац-Сокобања-Књажевац.

Езерото е долго 8 метри, широко 500 метри и длабоко 50 метри. Бованското езеро го снабдува со вода градот Алексинац преку постројка за прочистување на водата.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

ЛитератураУреди

  • Мала енциклопедија Просвета (3 изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2.  Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врскиУреди