Алексинац— град во Србија, седиште на Општина Алексинац. Според пописот од 2011 година во градот живееле 16,420 жители, додека во општината 51,462.

Алексинац
Општина и град
Алексинац
Алексинац
Грб на Алексинац
Местоположба на Општина Алексинац во Србија
Местоположба на Општина Алексинац во Србија
Координати: 43°33′N 21°42′E / 43.550° СГШ; 21.700° ИГД / 43.550; 21.700
Држава Србија
ОкругНишавски
Населени места72
Површина
 • Општина707 км2 (273 ми2)
Население (попис 2011)[1]
 • Град16.420
 • Општина51.462
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код18220
Повикувачки број+381
Мреж. местоaleksinac.org

Име уреди

Името на градот потекнува од личното име Александар.

Наводи уреди

  1. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.