Блага Река

река во Македонија

Блага Река — река во Македонија, која поминува кај селото Долни Стубол.

Блага Река
Реката во близина на селото Долни Стубол
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Пробиштип
СелаДолни Стубол
Физички особености
Устие 
 • место
Киселица
 • координати
41°59′22″N 22°8′49″E / 41.98944° СГШ; 22.14694° ИГД / 41.98944; 22.14694
 • надм. вис.
501 м
Особености на сливот
ТечениеКиселицаЗлетовска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Галерија уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди