Битка кај Смоленск (1812)

Битка кај Смоленск — првата голема битка од француската инвазија на Русија. Се водела од 16 до 18 август 1812 година и во неа учествувале 45.000-50.000 војници и 84 топови на Големата армија на царот Наполеон I против 30.000-35.000 руски војници и 108 топови под команда на генералот Барклај де Толи.[3] [4] [5] Наполеон го нападнал Смоленск, кого го држела Втората армија на принцот Петар Багратион и зазел две предградија. Во текот на ноќта, Русите го евакуирале градот кој горел.[6]

Битка кај Смоленск (1812)
Дел од Француска инвазија на Русија

Битката кај Смоленск на 18 август, од Албрехт Адам
Датум 16–18 август 1812
Место Смоленск, Руско Царство
54°46′N 32°02′E / 54.767° СГШ; 32.033° ИГД / 54.767; 32.033
Исход Француска победа
Завојувани страни
Прво Француско Царство Француско Царство
Варшавско Војводство
Руско Царство Руско Царство
Команданти и водачи
Прво Француско Царство Наполеон Бонапарт
Михал Грабовски 
Руско Царство Барклај де Толи
Руско Царство Петар Багратион
Сила
45.000 од 180.000[1] 30.000 од 120.000[1]
Жртви и загуби
10.000 убиени, ранети или заробени[1][2] 6.000-14.000 убиени, ранети или заробени[1][2]
Битка кај Смоленск (1812) во рамките на Европа<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“">
Местоположба во Европа

Француското артилериско бомбардирање го спалило градот до темел. Од 2.250 градби, 84% се уништени, додека само 350 останале неоштетени.[7] Од 15.000 жители на градот, околу 1.000 останале на крајот на битката во урнатините.[7] Со над 20.000 жртви, битката кај Смоленск била една од најкрвавите битки во инвазијата.[7]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Bodart 1908, стр. 436.
  2. 2,0 2,1 Chandler 1996.
  3. Pigeard, Alain (2004). Dictionnaire des batailles de Napoleon. Tallandier, Bibliothekue Napoleonienne.
  4. Bodart 1908.
  5. Nafziger 1988.
  6. „5 roubles 2012 Battle of Smolensk, moscow mint“. coinsmoscow.ru. Посетено на 16. 3. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  7. 7,0 7,1 7,2 Mikaberidze 2007.

Литература уреди

Надворешни врски уреди

Претходен 
Битка кај Городечно
Наполеонови војни
Битка кај Смоленск (1812)
Следен 
Прва битка кај Полоцк