Билјана Цоковиќ

Билјана Цоковиќ (30 јули 1982 во Скопје5 септември 2007 во Бартоу, Флорида) — македонска пливачка. Таа се натпреварувала во дисциплината 10 километри на првото Светско првенство во пливање на отворени води на ФИНА и го освоила 15. место. Таа загинала во сообраќајна несреќа.

Надворешни врскиУреди