Бергвик (швед. Bergvik) е населено место во општината Седерхамн (округ Јевлеборг), Шведска. Населението брои 834 жители.[1]

Бергвик
Bergvik
Електрана на реката во Бергвик на реката Јуснан
Електрана на реката во Бергвик на реката Јуснан
Бергвик is located in Шведска
Бергвик
Бергвик
Координати: 61°16′N 16°51′E / 61.267° N; 16.850° E / 61.267; 16.850Координати: 61°16′N 16°51′E / 61.267° N; 16.850° E / 61.267; 16.850
ЗемјаШведска
ПокраинаХелсингланд
ОкругЈевлеборг
ОпштинаСедерхамн
Површина[1]
 • Вкупна2,0 км2 (8 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Вкупно834
 • Густина416/км2 (1,080/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

СпортУреди

Бергвик ги има следните спортски клубови:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per км2 2005 и 2010 г.“. Централна статистичка служба. 14 December 2011. Архивирано од изворникот на 10 јануари 2012. Посетено на 10 јануари 2012. (шведски)