Бежан (Елевци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Бежан

Карта

Местоположба 41°25′14″N 20°37′23″E / 41.42056° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.42056; 20.62306
Основни податоци
Место Елевци
Општина Центар Жупа
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Бежанархеолошко наоѓалиште во дебарското село Елевци. Претставува средновековна населба. Во реонот на селото се гледаат грамади од кршен камен и покривни ќерамиди што упатуваат на постоење на мала населба.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069