Бартолд Хајнрих Брокес

Бартолд Хајнрих Броке (роден на 22 септември 1680 година во Хамбург - починал на 16 јануари 1747 година во Хамбург) - германски поет.

Бартолд Хајнрих Брокес
Barthold Heinrich Brockes
Портрет на Бартолд насликан од страна на Доминикус ван дер Шмисен
Роден/а23 јуни 1680
Хамбург, Свето Римско Царство
Починат/а16 јануари 1747(1747-01-16) (возр. 66)
Хамбург, Свето Римско Царство
Занимањепоет

За поетот

уреди

Бартолд е роден во Хамбург, Германија. Се образувал во граматичкото училиште „Gelehrtenschule des Johanneums“ во Хамбург. Исто така учел правна наука во Хале. По патувањата во Италија, Франција и Холандија одлучил да се врати и да живее во своето родно место. Во 1720 година добил значајно место во германската влада. Помеѓу 1735 и 1741 година работел како функционер на висока позиција во едно мало гратче во Германија. Починал во Хамбург.

Надворешни врски

уреди