Барања (округ)

округ во Унгарија
Барања,
Baranya megye
Грб на округот
Регион Јужен прекудунавски регион
Административен центар Печ
Површина 4.429,6 км2
Население 396.633 (2008)
Густина на населението 89,5 /км2
Број на населени места 301

Барања (на унгарски: Baranya) е една од 19-те окрузи,(megye) на Република Унгарија. Се наоѓа во историско-геофрафскиот регион со исто име Барања во јужниот дел на унгарската држава. Административен център на областа Барања е градот Печ.

Население

уреди

Во 2001, бројот на населението во Барања изнесувал 407,448 луѓе вклучувајќи:[1]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2010-06-21.

46°04′06″N 18°12′19″E / 46.06833° СГШ; 18.20528° ИГД / 46.06833; 18.20528