Бакирќој (турски: Bakırköy) — големa и најгусто населена населба на станбени објекти во Истанбул, Турција, на европската страна од градот, помеѓу главниот пат E5 и брегот на Мраморно Море. Местото е важен трговски центар за Истанбул.

Бакирќој
Местоположба на Бакирќој
Бакирќој is located in Turkey
Бакирќој
Бакирќој
Координати: 40°58′59″N 28°51′13″E / 40.98306° СГШ; 28.85361° ИГД / 40.98306; 28.85361
ЗемјаТурција
ПровинцијаИстанбул
Управа
 • ГрадоначалникБулент Керимоглу (РНП)
 • КајмакамДурсун Али Шахин
Површина[1]
 • District32,42 км2 (1,252 ми2)
Население (2012)[2]
 • District221.336
 • District густина68/км2 (180/ми2)
Мреж. местоwww.bakirkoy.bel.tr
Bakırköy Marina

Историја уреди

Во времето на Византија, овој регион се наоѓал надвор од градот и се викал Хебдомон. Овде, царот Валент ја изградил својата резиденција. Освен ова, овде се наоѓала и црквата Свети Јован во која бил погребан Василиј II Македонецот. Преградието служело за собир на византиската армија. Подоцна, ова место било наречено Макохори (далечно место) каде биле изградени голем број на куќи.

Денеска, регионот е еден од поразвиените трговски центри во градот. Овде се наоѓаат голем број на трговски центри, кина, кафулиња, барови и слично. Овој регион е лесно поврзан со јавниот превоз на градот, бидејќи преку него минуваат голем број на автобуси. Во близина на Бакирќој се наоѓа авиопревозникот ТАВ.[3]

Наводи уреди

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.
  3. "Contact Us." Turkish Airlines

Надворешни врски уреди


40°59′15″N 28°51′42″E / 40.98750° СГШ; 28.86167° ИГД / 40.98750; 28.86167{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница