Базелски мир

(Пренасочено од Базелскиот мир)

Базелскиот мир од 1795 година се состои од три мировни договори кои ги склучила Франција за време на Француската револуција.[1]

Базелски мир
Картата ја прикажува Централна Европа по Базелскиот мир и Договорот од Кампо Формио
Карта на Средна Европа по Базелскиот мир и Договорот од Кампо Формио.
Контекст
  • Крај на војната на Првата коалиција меѓу Франција од една и Прусија, Шпанија и Хесен-Касел од друга страна
Потпишан1795
МестоБазел, Стар Швајцарски Сојуз
Потписници

Со голема дипломатска мудрост, договорите на Франција ѝ овозможиле еден по еден да ги задоволи и да ги подели своите непријатели од Првата коалиција. Потоа, револуционерна Франција се истакнала како голема европска сила.[3]

Првиот договор, на 5 април 1795 година меѓу Франција и Прусија, бил предмет на дискусија од 1794 година. Во тајност, Прусија ја признала француската контрола врз западниот брег на Рајна. Франција ѝ ги отстапила сите земји источно од Рајна освоени во војната.

Прусија се придржувала на договорот од Базел до 1806 година, кога се приклучила на Четвртата коалиција.

Во вториот договор, на 22 јули, Шпанија на Франција ѝ ги отстапила источните две третини од островот Хаити во замена за задржување на Гипускоа.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Jorio 2002.
  2. Engels 1936.
  3. Furet & Ozouf 1989.
  • Engels, Ernst August Richard (1936). Friedrich Nicolais "Allgemeine deutsche Bibliothek" und der Friede von Basel 1795. Würzburg, Buchdruckerei R. Mayr.
  • Furet, Francois; Ozouf, Mona (1989). A Critical Dictionary of the French Revolution.
  • Jorio, Marco (2002). „Basel, Frieden von (1795)“ (германски) (Historisches Lexikon der Schweiz (HLS), Version vom 01.05.2002. изд.). Посетено на 6 July 2022.

Надворешни врски уреди