Африкански куп на нации 1965

Африкански куп на нации во 1965 година — 5-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Тунис од 12 ноември - 21 ноември 1965 година. На ова првенство учество зеле 6 репрезентации. Вкупно биле одиграни 8 натпревари.

Африкански куп на нации 1965
Општо за првенството
Домаќин(и) Тунис
      стадиони 4
Период на одржување 12 ноември - 21 ноември 1965
Број на учесници 6
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Гана
Silver medal.svg Второ место  Тунис
Bronze medal.svg Трето место  Брег на Слоновата Коска
Четврто место  Сенегал
Статистички податоци за првенството
1963
1968

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Гана.

УчеснициУреди

Репрезентација Број на
учества
Последно
учество
Најдобар
пласман
  Конго-Леополдвил 1 нема Дебитант
  Етиопија 5 1963 Победник (1962)
  Гана 2 1963 Победник (1963)
  Брег на Слоновата Коска 1 нема Дебитант
  Сенегал 1 нема Дебитант
  Тунис (host) 3 1963 Трето место (1962)

СтадиониУреди

Тунис

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Tunisia" nor "Шаблон:Location map Tunisia" exists

Sfax
Стадион Шедли Зуитен Стадион Талеб Мири
 
Капацитет: 20,000 Капацитет: 11,000
Сус Бизерта
Stade Bou Ali Lahouar Стадион Бизерта
   
Капацитет: 6,500 Капацитет: 2,000

Групна фазаУреди

Прво пласираните екипи во финале
Второ пласираните екипи за трето место

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Тунис 2 1 1 0 4 0 +4 3
  Сенегал 2 1 1 0 5 1 +4 3
  Етиопија 2 0 0 2 1 9 −8 0
12 ноември 1965
Тунис   4–0   Етиопија Стадион Шедли Зуитен, Тунис

14 ноември 1965
Сенегал   0–0   Тунис Стадион Шедли Зуитен, Тунис

19 ноември 1965
Сенегал   5–1   Етиопија Стадион Шедли Зуитен, Тунис

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Гана 2 2 0 0 9 3 +6 4
  Брег на Слоновата Коска 2 1 0 1 4 4 0 2
  Конго-Леополдвил 2 0 0 2 2 8 −6 0
12 ноември 1965
Гана   5–2   Конго-Леополдвил Стадион Сус, Сус

14 ноември 1965
Брег на Слоновата Коска   3–0   Конго-Леополдвил Стадион Талеб Мири, Сфакс

19 ноември 1965
Гана   4–1   Брег на Слоновата Коска Стадион Бизерта, Бизерта

Завршна фазаУреди

Трето местоУреди

21 ноември 1965
Сенегал   0–1   Брег на Слоновата Коска Стадион Шедли Зуитен, Тунис

ФиналеУреди

21 ноември 1965
Гана   3–2
(прод.)
  Тунис Стадион Шедли Зуитен, Тунис
Гледачи: 16,000

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1965 
 
Гана
2-ра титула

Надворешни врскиУреди