Африкански куп на нации 1962

Африкански куп на нации во 1962 година — 3-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Етиопија од 14 јануари - 21 јануари 1962 година. На ова првенство учество зеле 4 репрезентации. Вкупно биле одиграни 4 натпревари.

Африкански куп на нации 1962
كأس أمم أفريقيا
Африкански куп на нации 1962
Општо за првенството
Домаќин(и) Етиопија
      стадиони 1
Период на одржување 14 јануари - 21 јануари 1962
Број на учесници 4
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Етиопија
Silver medal.svg Второ место  Обединета Арапска Република
Bronze medal.svg Трето место  Тунис
Статистички податоци за првенството
1959
1963

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Етиопија.

УчеснициУреди

Репрезентација Финален
преглед
Последен
преглед
Претходно најдобро
достигнување
  Етиопија (домакин) 3 1959 Полуфинале (1957)
  Тунис 1 нема Дебитант
  Уганда 1 нема Дебитант
  Обединета Арапска Република 3 1959 Победник (1957, 1959)

СтадиониУреди

Адис Абаба
Стадион Адис Абеба
Капацитет: 30,000
 

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
14 јануари – Адис Абеба
    Етиопија 4  
    Тунис 2  
 
21 јануари – Адис Абеба
        Етиопија (aet) 4
      United Arab Rep. 2
Трето место
18 јануари – Адис Абеба 20 јануари – Адис Абеба
    Обединета Арапска Република 2     Тунис   3
    Уганда 1       Уганда   0

ПолуфиналеУреди

14 јануари 1962
Етиопија   4–2   Тунис Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 30.000

18 јануари 1962
Обединета Арапска Република   2–1   Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

Трето местоУреди

20 јануари 1962
Тунис   3–0   Уганда Стадион Адис Абеба, Адис Абеба

ФиналеУреди

21 јануари 1962
Етиопија   4–2
(a.e.t.)
  Обединета Арапска Република Стадион Адис Абеба, Адис Абеба
Гледачи: 30.000

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации (1962) 
 
Етиопија
1-ва титула

Надворешни врскиУреди