Африкански куп на нации 1963

Африкански куп на нации во 1963 година — 4-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Гана од 24 ноември - 1 декември 1963 година. На ова првенство учество зеле 6 репрезентации. Вкупно биле одиграни 8 натпревари.

Африкански куп на нации 1963
Општо за првенството
Домаќин(и) Гана
      стадиони 2
Период на одржување 24 ноември - 1 декември 1963
Број на учесници 6
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Гана
Silver medal.svg Второ место  Судан
Bronze medal.svg Трето место  Обединета Арапска Република
Четврто место  Етиопија
Статистички податоци за првенството
1962
1965

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Гана.

УчеснициУреди

Репрезентација Финален
преглед
Последен
преглед
Претходно најдобро
достигнување
  Етиопија 4 1962 Победник (1962)
  Гана (докакин) 1 нема Дебитант
  Нигерија 1 нема Дебитант
  Судан 3 1959 Разигрување (1959)
  Тунис 2 1962 Трето место (1962)
  Обединета Арапска Република 4 1962 Победник (1957, 1959)

СтадиониУреди

Акра Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Ghana" nor "Шаблон:Location map Ghana" exists Кумаси
Стадион Акра Стадион Кумаси
Капацитет: 40,000 Капацитет: 40,500
   

Групна фазаУреди

Прво пласираните екипи во финале
Второ пласираните екипи за трето место

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Гана 2 1 1 0 3 1 +2 3
  Етиопија 2 1 0 1 4 4 0 2
  Тунис 2 0 1 1 3 5 −2 1
24 ноември 1963
Гана   1–1   Тунис Стадион Акра, Акра

26 ноември 1963
Гана   2–0   Етиопија Стадион Акра, Акра

28 ноември 1963
Етиопија   4–2   Тунис Стадион Акра, Акра

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Судан 2 1 1 0 6 2 +4 3
  Обединета Арапска Република 2 1 1 0 8 5 +3 3
  Нигерија 2 0 0 2 3 10 −7 0
24 ноември 1963
Обединета Арапска Република   6–3   Нигерија Стадион Кумаси, Кумаси

26 ноември 1963
Обединета Арапска Република   2–2   Судан Стадион Кумаси, Кумаси

28 ноември 1963
Судан   4–0   Нигерија Стадион Кумаси, Кумаси

Завршна фазаУреди

Трето местоУреди

30 ноември 1963
Обединета Арапска Република   3–0   Етиопија Стадион Акра, Акра

ФиналеУреди

1 декември 1963
Гана   3–0   Судан Стадион Акра, Акра

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации (1963) 
 
Гана
1-ва титула

Надворешни врскиУреди